Restaurace U rybníčka, Ořechov

Informace o nás

 Restaurace U rybníčka

     Restaurace U rybníčka se nachází na návsi v Ořechově u Brna v malebné části Ořechovičky. Návsi se říkalo „dědina“, je to nejstarší část vesnice, bývalé starodávné okrouhlice. V sousedství restaurace se nachází rybník, kašna a kaple sv. Cyrila a Metoděje, která slouží jako zvonice a již 123 roků oznamuje lidem z okolí čas ranní, polední a večerního klekání. Restaurace stojí na místě, kde již stály dvě její předchůdkyně. První z nich, ještě došková hospoda, byla zbořena v roce 1912 a její nástupkyně byla zničena v dubnu 1945 při osvobozování obce Rudou armádou. Současná budova zde stojí 60 let a v roce 2007 byla zrekonstruována na moderní restaurační zařízení s cílem uspokojit domácí i přespolní hosty, kteří hledají příjemné posezení a pohodové prostředí. 

Historie Restaurace U rybníčka

     Píše se rok 1910 a monarchie Rakouska-Uherska dne 8.listopadu vydává první koncesní listinu č. 1602/9B na hospodu č.p.38 v Ořechovičkách u Brna. Listina povoluje obci Ořechovičky provozovat vlastní hospodu.  Hosté tehdy přicházeli nebo přijížděli na koních viz. foto z roku cca 1911, na kterém je ještě zřetelně vidět ráhno, na kterém hospodáři uvazovali koně, když se vraceli večer z polí. V místě současné kašny stávalo dřevěné koryto se stále tekoucí vodou – právě pro koně, krávy, kozy a další hospodářská zvířata.

     V roce 1912 obec zbořila původní doškovou stavbu a za 18 887,- korun rakouských  postavila novou budovu pohostinství. Jak běžel čas a odezněla první světová válka, dospělo zastupitelstvo obce Ořechovičky k rozhodnutí, že bude nejlépe obecní hospodu odprodat nájemci. V té době byl nájemcem pan Jan Peška a za 140 000,-Kč odkoupil budovu 24.ledna 1926 i s pozemky do osobního vlastnictví.

     Z dikce další koncesní listiny č. 105/1/B vydané 4.února 1927 panu Janu Peškovi, narozenému 2.2.1870 vyplývá, že za podmínek, které stanovuje tehdy platný živnostenský zákon, může provozovat vlastní pohostinství. Tehdy, v dobách dnešnímu světu velmi vzdálených, byla úroveň gastronomie dána možnostmi nejen technologickými, ale určitě i jedinečnými schopnostmi majitele. Snad by se dalo jen domýšlet, jak se asi naši předchůdci starali o uskladnění potravin a nápojů, jaké bylo balení, distribuce a trvanlivost produktů, kde a jak nakupovali zboží, jak evidovali zásoby, kdo a jak kontroloval hygienické minimum … a to vše bez počítače, mailu a mobilu! Lze odvodit, že pivo uskladněné v dřevěných sudech nebylo možno chladit jinak, než ve sklepě vyplněném přes zimu získaným ledem, a že proces hygieny a přípravy jídel se řídil pouze šikovností majitele. Nezřídka se jednalo o řezníka, kuchaře, číšníka, hospodáře a údržbáře v jedné osobě. Neshody se běžně řešily pevnou rukou domácího a šrámy i poučení si každý přebral doma sám.

     Náročná práce na polích a v lese, neexistence pravidelné dopravy či možnost individuální dopravy a též méně volného času, určovala do značné míry lokální význam a klientelu.

    Zrodila se Ořechovičská legenda – Pohostinství U Pešků. V tomto rodinném obsazení překonala hospoda první republiku, okupaci a II. světovou válku. Rok osvobození 1945 byl ale též rokem zmaru. Budova byla při osvobozovacích bojích poškozena natolik, že musela být postavena znovu. Plány obnovy počítaly s rozšířením a modernizací.

     Radost z nových vizí majitelům narušil rok 1948 a dílo dokonalo roku 1950 znárodnění. Dne 1.7.1950 předal Jan Peška narozený 13.2.1910, syn původního majitele, hostinec do komunálního užívání. V pohostinství byla ponechána jedna bytová jednotka pro nyní už bývalé majitele manžele Peškovy, ale zároveň jim bylo umožněno dále zde pracovat pod hlavičkou spotřebního družstva Jednota.

     V roce 1978 proběhla přestavba, která se týkala zejména přístavby zadního traktu s kotelnou a sklady.

     Dalším vývojovým bodem byl rok 1989 a následné změny v chápání soukromého vlastnictví. V roce 1990 byla rodině Pešků uznána restituce a majetek navrácen. Započalo období, kdy majitelé pohostinství pronajímali provozovnu různým nájemcům až do roku 2005. Počátkem roku 2007 budovu i s pozemky koupila firma ALKON a po lehčí rekonstrukci ji 20.listopadu 2007 znovuotevřela pod názvem Restaurace U rybníčka. Název odráží místopisně blízkost malého rybníka a kašny. Vzhledem k umístění restaurace nelze nezmínit slova sousedky Marie: „Když tady člověk zhřeší – a v hospodě k tomu není daleko – může se každý v rybníku vykoupat, u kašny napít, v parku vyspat, u kapličky pomodlit a bez hříchu mazat domů“.

      K náhledu do historie bylo použito materiálu uloženého ve Státním okresním archivu v  Rajhradě, fotoarchivu pana Ing. Ladislava Smejkala, obecní kroniky Ořechova a rozhovorů s pamětníky – se sousedem panem Ing. Ladislavem Smejkalem, panem Janem Peškou a se sousedkou paní Marií Kakačovou. Tímto bych jim rád poděkoval a projevil úctu za trpělivost a vstřícnost.

     V Ořechově dne 10. června 2008

                         Leoš Tranda

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. 

Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Kontakt

Restaurace U rybníčka

Ořechov
Ořechovičská 29
664 44

email: info@alkonbrno.cz
+420 606 893 577
+420 606 142 629

Vyhledávání

© 2008 ALKON s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode